Staff

Administration

Management of the Center

Ewa Reczek – Director of the Maltese Center of the Assistance, psychologist
Katarzyna Ślęczek – Vice Director of the Center for substantive matters, special educator
Grażyna Banach-Kociołek – Director of the Kindergarten, Vice Director of the Center, psychologist

Administrative staff

Agata Hiro-Szyba –  head of the secretariat
Błażej Wogórka –  project coordinator
Urszula Srzednicka – project coordinator, coordinator of the 3i method
Agnieszka Więch –  registration
Aneta Tyksińska –  kindergarten administration, registration
Ewa Szymańska –  registration
Ewa Kurek –  supply, administration
Anna Mróz – human resources specialist

Therapeutic staff

Medical staff

Ewa Bielańska, MD – psychiatrist of children and adolescents
Andrzej Gardziel, MD – child psychiatrist
Monika Gasińska, MD, PhD – pediatrician, specialist in medical rehabilitation
Mariusz Kokodyński, MD – psychiatrist
Anna Lis-Hille, MD, PhD – pediatrician, child neurologist
Irena Solecka-Szpejda, MD – pediatrician, specialist in rehabilitation
Małgorzata Szmurło, MD, PhD – specialist in medical rehabilitation

Psychologists

Grażyna Banach-Kociołek
Barbara Chuchacz
Izabela Grzywa
Joanna Drozdowicz
Joanna Kozak
Jadwiga Kozub-Dudek
Dorota Kubik
Aldona Kuźniar
Aleksandra Leszczyńska
Monika Link-Lenczowska
Ewa Reczek
Piotr Ozaist
Ewa Sitnik

Special educators

Agnieszka Adamowicz
Roksana Klechowska
Justyna Luberda
Anna Sarota
Dobromiła Smolak
Aneta Szwenk-Bulka
Katarzyna Ślęczek
Katarzyna Włodarczyk
Katarzyna Woźniak

Speech-language therapists

Magdalena Belina-Hejmo
Anna Borowska
Joanna Bruno-Kamińska
Marta Karwot-Pięta
Ewa Kasperska
Magdalena Ligęza-Michalik
Jolanta Łukasik
Małgorzata Malaca
Daria Myrlak
Ewelina Osemlak
Edyta Pleń
Paulina Rutka
Edyta Szczurek
Anna Sznajder
Katarzyna Węgrzyńska
Czesława Zasada
Anna Zbozień

Physiotherapists

Anna Ajszpur
Katarzyna Filipowicz
Katarzyna Grabowska
Jan Krupiński
Ewa Kucharska
Romana Lewińska
Dorota Lesiuk
Jarosław Moszczak
Anna Olasińska
Ewelina Pach
Agnieszka Popowicz
Marta Przybyło-Rączy
Aleksandra Słomińska
Jolanta Stopa
Magdalena Tomczyk
Piotr Urbański

Family therapists

Beata Dąbrowska
Katarzyna Przybylska (psychotherapist)
Ewa Reczek

Therapists of other specialties

Teresa Ćwik – kynotherapist
Joanna Hobot – SI therapist/physiotherapist
Małgorzata Hwang – SI therapist/special educator
Maciej Kampa – aquatherapist (physiotherapist)
Anna Olasińska – aquatherapist (physiotherapist)
Ewa Oleś – SI therapist/special educator
Jolanta Ostrowska-Hanf – music therapist
Olga Podsiadło – music therapist
Katarzyna Rusin – SI therapist, sight therapist/special educator
Urszula Szrzednicka – 3i supervisor
Katarzyna Włodarska – SI therapist/special educator

Teachers – Kindergarten

Agnieszka Adamowicz
Angelika Adamczyk
Malwina Adamus
Agnieszka Biała
Monika Biedrzycka
Sylwia Domalewska
Agnieszka Dorociak
Barbara Dudzik
Małgorzata Dżon
Małgorzata Kowalczyk
Dorota Kubik-Deryło
Małgorzata Kurtyka
Katarzyna Kuter-Kasprzycka
Aldona Kuźniar
Ewa Latos
Karolina Luberda
Anna Ludwin (Vice Director of the Kindergarten)
Iwona Michnik
Kinga Piszczek
Anna Sarota
Katarzyna Serwińska
Dobromiła Smolak
Beata Stanaszek
Kinga Tabor
Dorota Węglarz
Jacek Woźniak
Joanna Życińska

Teacher’s Assistants – kindergarten

Tatyana Bilskaya
Zofia Czaja
Sylwia Dulny
Ewa Furmaniak
Katarzyna Gancarz
Barbara Gawin
Monika Gędłek
Zofia Hryniewiecka – kitchen worker
Barbara Iliadis
Agnieszka Merynda
Katarzyna Opoczko