Staff

Administration

Management of the Center

Ewa Reczek – Director of the Maltese Center of the Assistance, psychologist
Katarzyna Ślęczek – Vice Director of the Center for substantive matters, special educator
Grażyna Banach-Kociołek – Director of the Kindergarten, Vice Director of the Center, psychologist

Administrative staff

Agata Hiro-Szyba –  head of the secretariat
Błażej Wogórka –  project coordinator
Urszula Srzednicka – project coordinator, coordinator of the 3i method
Agnieszka Więch –  registration
Aneta Tyksińska –  kindergarten administration
Ewa Szymańska –  registration
Urszula Borówka – supply, administration
Anna Mróz – human resources specialist
Paulina Tokaj – administration

Therapeutic staff

Medical staff

Ewa Bielańska, MD – psychiatrist of children and adolescents
Monika Gasińska, MD, PhD – pediatrician, specialist in medical rehabilitation
Anna Lis-Hille, MD, PhD – pediatrician, child neurologist
Irena Solecka-Szpejda, MD – pediatrician, specialist in rehabilitation
Małgorzata Szmurło, MD, PhD – specialist in medical rehabilitation

Psychologists

Grażyna Banach-Kociołek
Barbara Chuchacz
Gabriela Figura
Izabela Straszewska
Joanna Drozdowicz
Joanna Kozak
Jadwiga Kozub-Dudek
Dorota Kubik
Aldona Kotwica
Aleksandra Leszczyńska
Monika Link-Lenczowska
Ewa Reczek
Piotr Ozaist
Elżbieta Szweda

Special educators

Roksana Klechowska
Agnieszka Rucka
Anna Sarota
Dobromiła Smolak
Aneta Szwenk-Bulka
Katarzyna Ślęczek
Katarzyna Woźniak

Speech-language therapists

Anna Bobińska
Joanna Bruno-Kamińska
Edyta Hajduk
Ewa Kasperska
Magdalena Ligęza-Michalik
Małgorzata Malaca
Daria Myrlak
Edyta Pleń
Paulina Rutka
Edyta Szczurek
Anna Sznajder
Agata Wentz
Katarzyna Węgrzyńska
Czesława Zasada
Anna Zbozień

Physiotherapists

Anna Ajszpur
Katarzyna Grabowska
Anna Kochmańska
Jan Krupiński
Ewa Kucharska
Romana Lewińska
Katarzyna Marzec
Danuta Gancarz
Ewelina Pach
Marta Przybyło-Rączy
Aleksandra Słomińska
Jolanta Stopa
Piotr Urbański

Family therapists

Ewa Reczek

Therapists of other specialties

Teresa Ćwik – kynotherapist
Joanna Hobot – SI therapist/physiotherapist
Małgorzata Hwang – SI therapist/special educator
Anna Olasińska – aquatherapist (physiotherapist)
Ewa Oleś – SI therapist/special educator
Olga Podsiadło – music therapist
Katarzyna Rusin – SI therapist, sight therapist/special educator
Urszula Szrzednicka – 3i supervisor

Teachers – Kindergarten

Agnieszka Adamowicz (Vice Director of the Kindergarten)
Angelika Adamczyk
Liliana Bazydło-Zelek
Agnieszka Biała
Monika Biedrzycka
Sylwia Domalewska
Agnieszka Dorociak
Barbara Dudzik
Malwina Dynowska
Małgorzata Dżon
Sylwia Hajdo
Natalia Kobędzowska
Marzena Korzeniowska
Małgorzata Kowalczyk
Dorota Kubik-Deryło
Katarzyna Kuter-Kasprzycka
Aldona Kuźniar
Ewa Latos
Magdalena Pasternak
Kinga Piszczek
Anna Sarota
Dobromiła Smolak
Kinga Tabor
Karolina Tomasiak
Dorota Węglarz
Anna Zaremba
Beata Zielińska
Joanna Życińska

Teacher’s Assistants – kindergarten

Iwona Bogunia
Zofia Czaja
Sylwia Dulny
Katarzyna Gancarz
Barbara Gawin
Monika Gędłek
Zofia Hryniewiecka – kitchen worker
Izabela Łuszcz
Agnieszka Merynda
Katarzyna Opoczko