- Procedury organizacji i prowadzenia bezpośrednich zajęć konsultacyjnych dla dzieci na terenie Maltańskiego Centrum zostały opracowane z uwzględnieniem Wytycznych Epidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 4 maja 2020 r.
- Procedury obowiązują terapeutów zatrudnionych w Maltańskim Centrum oraz rodziców/opiekunów dzieci korzystających z usług Centrum.
- Wszyscy terapeuci Maltańskiego Centrum zobowiązani są do dokładnego zapoznania się z procedurami i bezwzględnego ich stosowania.
- Rodzice/opiekunowie dzieci zobowiązani są do zapoznania się z procedurami przed przyprowadzeniem dziecka do Centrum.
II. Procedury prowadzenia zajęć w warunkach zagrożenia epidemicznego.
- Na czas wprowadzonego stanu epidemii oraz obowiązujących obostrzeń, wytycznych i rekomendacji dyrektor Maltańskiego Centrum może podjąć decyzję o ograniczeniu ilości przyjmowanych pacjentów i ustaleniu nowych grafików zajęć.
- W związku z ograniczeniem liczebności osób przebywających na terenie placówki oraz zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom, rodzicom/opiekunom i pracownikom zostaje ustalona nowa organizacja pracy Maltańskiego Centrum:
– zajęcia odbywają się w systemie hybrydowym,
– na teren Maltańskiego Centrum może wejść z dzieckiem wyłącznie jeden opiekun,
– ilość osób przypadająca na jeden gabinet zostaje ograniczona do 3 osób (dziecko, rodzic/opiekun, terapeuta),
– kontakt z rejestracją jest możliwy wyłącznie drogą telefoniczną 124241440 lub mailową rejestracja@maltanskiecentrum.pl,
– wydawanie dokumentów odbywać się będzie tylko po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z pracownikami rejestracji.
III. Procedury oceny warunków zdrowotnych rodziców/opiekunów i dzieci przyjmowanych
na zajęcia.
- Na zajęcia mogą być przyjmowane wyłącznie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych wskazujących na chorobę zakaźną, przeziębienie lub alergie (podniesiona temperatura, kaszel, katar, duszności, objawy żołądkowe).
- W dniu wyznaczonych zajęć rodzic/opiekun zobowiązany jest do podpisania ankiety kwalifikującej.
- Rodzic/opiekun zobowiązany jest do wyrażenia zgody na pomiar temperatury swojego ciała oraz dziecka przed wejściem do budynku Maltańskiego Centrum a także w trakcie zajęć w razie wystąpienia objawów choroby.
- W przypadku podwyższonej temperatury u dziecka lub jego rodzica/opiekuna powyżej 37,1oC, dziecko nie zostanie przyjęte na zajęcia.
- W razie wystąpienia podczas zajęć objawów jakiejkolwiek infekcji w postaci kataru, kaszlu, duszności, gorączki, objawów żołądkowych konsultacja zostanie natychmiast przerwana a rodzic/opiekun zobowiązany jest do natychmiastowego opuszczenia Centrum.
- W związku z koniecznością szybkiego kontaktowania się, rodzice/opiekunowie dziecka zostają zobowiązani do podania aktualnych numerów telefonów i adresów mailowych pracownikom rejestracji Centrum
IV. Procedury przyprowadzania dzieci na zajęcia i ich odbierania oraz przebywania
na terenie Centrum.
- Dzieci mogą być przyprowadzane do Centrum wyłącznie na czas zajęć (na 10 minut przed ich rozpoczęciem), w ustalonych godzinach zgodnych z aktualnie obowiązującym grafikiem.
- W oczekiwaniu na wejście do Centrum rodzice/opiekunowie zobowiązani są do utrzymania bezpiecznego dystansu społecznego, czyli odległości 2 metrów między innymi oczekującymi.
- Przed wejściem do budynku pracownik Centrum wykona pomiar temperatury ciała dziecka i jego rodzica/opiekuna. W razie podwyższonej temperatury jednego z nich dziecko nie zostanie przyjęte na zajęcia. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku pomiaru temperatury rodzic/opiekun dziecka otrzyma do wypełnienia „Ankietę kwalifikacyjną”, następnie oboje zostaną zobowiązani do dezynfekcji rąk.
- Rodzic/opiekun zobowiązany jest do noszenia atestowanych maseczek chirurgicznych lub N95 (FFP2) zakrywających usta i nos. W razie potrzeby istnieje możliwość nabycia maseczki przy stanowisku sanitarnym.
- Rodzic/opiekun pozostający na terenie Centrum zobowiązany jest do przestrzegania zaleceń określających dopuszczalną liczbę osób w danym korytarzu.
- W przypadku, kiedy rodzic/opiekun towarzyszy dziecku w czasie zajęć zobowiązany jest do noszenia maseczki chirurgicznej (lub N95) zakrywając usta i nos, utrzymania bezpiecznego dystansu oraz stosowania się do zakazu używania telefonu komórkowego.
V. Procedury prowadzenia zajęć.
- Do pracy przystępują pracownicy zdrowi bez objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Terapeuci zobowiązani są do korzystania z środków ochrony osobistej: maseczek, podkładów papierowych, a w razie potrzeby fartuchów i rękawiczek.
- Terapeuta po przybyciu do miejsca pracy zobowiązany jest do zmiany stroju. Strój codziennie wymieniany jest na czysty. Ze względu na konieczność dezynfekcji rąk do łokcia wymagane są koszulki z krótkim rękawem.
- Przed przystąpieniem do zajęć terapeuta zobowiązany jest do zdjęcia wszelkiej biżuterii i zegarków.
- Podczas zajęć terapeuta utrzymuje bezpieczny dystans w stosunku do rodzica/opiekuna.
- Terapeuta podczas zajęć korzysta wyłącznie ze sprzętu, pomocy i zabawek znajdujących się na wyposażeniu gabinetu.
- Po zakończonych zajęciach terapeuta zobowiązany jest do:
- zdezynfekowania używanych powierzchni i sprzętu, klamek oraz wszystkich przedmiotów, z którymi dziecko i jego rodzic/opiekun mieli kontakt w czasie zajęć
- odłożenia używanych zabawek do pojemnika do dezynfekcji (w przypadku kolejnego dziecka korzysta z nowego zestawu zabawek),
- wywietrzenia pomieszczenia,
- zmiany środków ochrony osobistej i dezynfekcji rąk do łokci.
8. Dokumentowanie przebiegu zajęć odbywa się elektronicznie, a frekwencja przekazywana jest w formie cotygodniowych raportów.
9. Terapeuci kończą zajęcia punktualnie bez możliwości jakichkolwiek rozmów z rodzicami/opiekunami na korytarzu.
VI. Procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia u pracownika.
- Do pracy powinni zgłaszać się pracownicy zdrowi. W przypadku występowania niepokojących objawów powinni pozostać w domu i powiadomić dyrekcję Centrum.
- W przypadku wystąpienia u pracownika wykonującego swoje zadania na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem następuje niezwłoczne odsunięcie go od pracy i odesłanie transportem indywidualnym do domu (transport własny lub sanitarny).
- Do momentu transportu, pracownik, u którego pojawiły się niepokojące objawy przebywa w swoim gabinecie.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu odkażaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, blaty, uchwyty itp.).
- W przypadku stwierdzonego zakażenia koronawirusem u dziecka rodzice/opiekunowie zobowiązani są do niezwłocznego powiadomienia o tym fakcie terapeutę, z którym dziecko miało kontakt lub rejestrację.
- Dzieci, które miały kontakt z pracownikiem chorym, bądź podejrzanym o zakażenie koronawirusem
w ciągu kolejnych 10 dni będą miały zajęcia w trybie zdalnym.
Zaktualizowane procedury bezpieczeństwa obowiązują w Maltańskim Centrum od dnia 1 marca 2021 roku do czasu ich odwołania.